شرح زندگی

دکتر محمود شیخ زین‌الدین، متولد مردادماه سال 1347 در شهر تهران، دوره کارشناسی خود را در دانشگاه صنعتی اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه تربیت مدرس تهران در رشته‌ی علوم و صنایع غذایی به پایان رساند. ایشان دانش آموخته‌ی دکتری از دانشگاه ناتینگهام انگلستان در گرایش بیوتکنولوژی مواد غذایی بود و از سال 1381 به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان مشغول به کار شد.

دکتر زین الدین از سال 1385 به عنوان معاون توسعه و فناوری فعالیت در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان را آغاز کرد. پس از آن به مدت 2 سال، از شهریور 1390 تا دی ماه 1392 ریاست شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان را به عهده داشت. وی در سال ۱۳۸۹ به عنوان مدیر برتر فناوری کشور انتخاب شد. برخی از فعالیت های ایشان در زمان ریاست شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، عضویت در هیئت مدیره انجمن بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری (IASP) و ریاست شاخه غرب آسیا از سال 2010 تا سال 2012 و مدیریت مرکز منطقه‌ای توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری تحت نظر یونسکو(IRIS)  بود. همچنین ریاست جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی، ریاست شورای علمی جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی، عضویت در کارگروه ارزیابی کمیته تخصصی فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ریاست شورای علمی طرح های تجاری‌سازی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان حمایت شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عضویت در هیئت امنای موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران و مدیریت پروژه infoDev بانک جهانی در مورد ارتقاء فعالیت مراکز رشد در ایران از دیگر فعالیت‌های ایشان بود. همچنین در بهمن ماه 1392 در سمت معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به فعالیت شدند که در این سمت تا آخرین روز حیاتشان فعالیت داشتند. دبیری دوره‌های اول تا پنجم جشنواره و نمایشگاه ملی "علم تا عمل" ، شش دوره ریاست جشنواره و نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران و عضویت در شورای سیاستگذاری جشنواره ملی فرهنگی و هنری ایران‌ساخت را نیز در کارنامه اجرایی و عملی ایشان می‌توان دید.

مهم‌ترین نکته‌ای که در توصیف رفتار مدیریتی مرحوم دکتر شیخ زین‌الدین گفته می شود دغدغه مندی ایشان برای جوانان و شرکت‌های دانش بنیان است. به دفعات گفته شده، ایشان زمانی که به صداقت فعالیت شرکتی واقف می شدند، از تمامی امکانات موجود و با تمام توان برای حل مشکلات آنها تلاش می کردند.